Iwkowska EduWizja - indywidualizm, empatia, wykształcenie

Iwkowska EduWizja - indywidualizm, empatia, wykształcenie

2024-10-21 08:21:31

Loga Unia

Gmina Iwkowa przystępuje do realizacji kolejnego projektu edukacyjnego, który zatytułowaliśmy Iwkowska EduWizja - indywidualizm, empatia, wykształcenie.

Jego celem jest wdrożenie w każdej z pięciu szkół podstawowych na terenie Gminy projektu, który pozwoli zapewnić naszym dzieciom wysokiej jakości edukację włączającą oraz wsparcie dla każdego dziecka (oraz jego rodziny, jeśli będzie to potrzebne) przez zagwarantowanie wszystkim uczniom warunków do rozwijania indywidualnego potencjału, pełnego uczestnictwa w procesie kształcenia i wychowania oraz w życiu społecznym szkoły.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach priorytetu szóstego „Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, działanie nr 10: „Wsparcie kształcenia ogólnego” programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027. Projekt jest finansowany ze środków Fundusz Europejski Fundusz Społeczny Plus oraz Budżetu Państwa.

Czym jest edukacja włączająca?



To swego rodzaju systemowe podejście do procesu edukacji i wychowania, którego celem jest zwiększanie szans edukacyjnych wszystkich osób uczących się poprzez zapewnianie im warunków do rozwijania indywidualnego potencjału, tak by w przyszłości umożliwić im pełnię rozwoju osobistego na miarę swoich możliwości oraz pełne włączenie w życie społeczne.

Edukacja ta stawia za cel wyposażenie uczniów w kompetencje niezbędne do stworzenia w przyszłości włączającego społeczeństwa, czyli społeczeństwa, w którym osoby niezależnie od różnic m.in. w stanie zdrowia, sprawności, pochodzeniu, wyznaniu są pełnoprawnymi członkami społeczności, a ich różnorodność postrzegana jest jako cenny zasób rozwoju społecznego i cywilizacyjnego. To systemowe, wielowymiarowe i wielokierunkowe podejście do edukacji nastawione na dostosowanie wymagań edukacyjnych, warunków nauki i organizacji kształcenia do potrzeb i możliwości każdego ucznia, jako pełnoprawnego uczestnika procesu kształcenia. Szkoła ogólnodostępna to szkoła dostępna dla każdego ucznia, otwarta na jego potrzeby i możliwości, realizująca założenia edukacji włączającej. To szkoła zapewniająca każdemu uczniowi warunki do rozwoju i pełnego uczestnictwa w procesie kształcenia i wychowania oraz życiu społecznym szkoły.

Włączenie to proces, który pomaga pokonywać bariery ograniczające obecność, uczestnictwo i osiągnięcia uczniów.

W projekcie zapewnimy dodatkowe zajęcia zarówno dla dzieci potrzebujących dodatkowego wsparcia w procesie edukacyjnym, jak i dzieci szczególnie uzdolnionych chcących rozwijać swoje pasje i umiejętności. W każdej ze szkół – będą o tym informować dyrektorzy i nauczyciele poszczególnych placówek – znajdzie się rozbudowana oferta dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z różnych przedmiotów, zajęć logopedycznych, gimnastyki korekcyjnej, zajęcia z zakresu integracji sensorycznej, trening umiejętności społecznych i wiele innych. W każdej ze szkół zaplanowano także zajęcia o charakterze integracyjnym, dostępne dla wszystkich dzieci bez wyjątku, poświęcone najczęściej sztuce, ale także warsztaty przeciwdziałające agresji czy serie warsztatów dla uczniów „Szanuję, nie dyskryminuję”. Zakłada się, że w dwuletnim projekcie udział weźmie 440 dzieci uczęszczających do iwkowskich szkół podstawowych.

Projektem objęci zostaną także nauczyciele (62 osoby), którzy będą mogli podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Przewidziano także specjalne komponenty dla rodziców i opiekunów prawnych (zakłada się udział 94 rodziców), którzy będą chcieli lepiej przygotować się do wspierania swoich dzieci w procesie edukacyjno-wychowawczym, a także lepiej odnaleźć się – w relacji z własnym dzieckiem – w kontekście sytuacji kryzysowych, wyzwań cywilizacyjnych (cyberprzestępczość, uzależnienie od elektroniki itp) i będą chcieli nauczyć się lepiej rozumieć swoje dzieci i wspierać je w codziennych sytuacjach edukacyjnych i życiowych.

Aby edukacja włączająca mogła zadziałać w praktyce musimy zadbać o pełną dostępność placówek oświatowych. Stąd w poszczególnych placówkach – w zależności od potrzeb przewidziano takie działania jak: wyciszenie drzwi do zajęć specjalistycznych, zakup tabliczek z napisami w alfabecie Braille`a, czy dostosowanie stron internetowych szkół do standardu WCAG 2.2.

Ważną pozycją w budżecie projekty jest zakup wyposażenia i pomocy dydaktycznych do pracy z uczniami ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnym. Będą to zarówno elementy infrastruktury szkolnej (kąciki wyciszeni czy kąciki logopedyczne), jak i specjalistyczne wyposażenie gabinetów specjalistycznych (logopedycznych, psychologicznych), a także szereg urządzeń, przyrządów, gier, pomocy terapeutycznych, które znacząco podniosą efektywność pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym.

Zakładamy, że podstawowe rezultaty – w skali całej iwkowskiej oświaty – wynikające z wdrożenia projektu „Iwkowska EduWizja - indywidualizm, empatia, wykształcenie” przyczynią się do rozwoju postaw tolerancji, kreatywności, innowacyjności, elastyczności w myśleniu, komunikatywność oraz empatii zarówno uczniów i uczennic, nauczycieli i nauczycielek, a także rodziców i opiekunów prawnych dzieci. Jako samorząd liczymy, iż po zakończeniu projektu iwkowska edukacja będzie włączać, a nie dzielić uczniów, że uda nam się w jeszcze większym stopniu wesprzeć samodzielność i zapewnić dostosowanie tempa nauki oraz zastosowanych metod pracy, do zasobów i możliwości każdego dziecka.

W realizację projektu zaangażowany jest także partner w postaci Powiatu Brzeskiego, który poprzez swoją jednostkę – Powiatowe Centrum Edukacji – zorganizuje szereg szkoleń i warsztatów dla iwkowskich nauczycieli, zarówno poświęconych zapobieganiu dyskryminacji i przemocy oraz niwelowaniu trudności związanych z integracją uczniów czy edukacją włączającą, a także szkoleń o charakterze dydaktycznym i praktycznym.

Wartość całego projektu wynosi 2 205 325,03 PLN, w tym wkład Unii Europejskiej i Budżetu Państwa to 95% tej kwoty, czyli 2 095 057,63 PLN.

Szczegóły projektu dostępne na stronach poszczególnych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Iwkowa, w trakcie wywiadówek i spotkań z nauczycielami, a także w sekretarkach tych szkół.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie







Autor: Pędzik Natalia