STOWARZYSZENIE 'WOJAKOWA'

Z Fundacją PZU po lekcjach… - wyjazd edukacyjny do Krakowa

2018-02-19 07:51:40

„Gdy chcesz wiedzieć, co to chowa
Nasza przeszłość w swoim łonie,
Jako stara sława płonie:
To jedź, bracie, do Krakowa.”

Wincenty Pol, Pieśń o ziemi naszej


W sobotę 9 grudnia mieliśmy okazję kolejny raz uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym finansowanym w ramach realizacji projektu „Z Fundacją PZU po lekcjach:. Jak przygoda to tylko z wiedzą, bo szkoła po lekcjach uczy, bawi, wychowuje i rozwija”. Głównym celem wyjazdu było umożliwienie uczniom pełnego uczestnictwa w kulturze, dlatego zdecydowaliśmy, że najlepszym miejscem wizyty będzie królewskie miasto Kraków, w którym tradycja i kultura jest wiecznie żywa. W wyjeździe udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły – od najmłodszych dzieci uczęszczających do klas nauczania, aż po uczniów klasy VII.

Pierwszym punktem harmonogramu była wizyta w Muzeum Narodowym. Podzieleni na cztery grupy uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych, dzięki którym wzbogaciliśmy swoją wiedzę o tematykę historii mierzenia czasu, patriotyzmu, mitologii oraz dowiedzieliśmy się, jak żyło się dawniej. By dalej móc realizować nasz plan, udaliśmy się na ciepły posiłek, przy okazji podziwiając piękne krakowskie ulice pełne świątecznych dekoracji i migoczących światełek choinkowych, odbijających się w lustrze Wisły. Następnym punktem było uczestnictwo w spektaklu teatralnym przygotowanym przez aktorów teatru Groteska, który odbył się w nieco nietypowym miejscu, jakim była Gościnna Scena Teatru Groteska w Nowym Centrum Administracyjnym w Nowej Hucie. Uczniowie byli pod wrażeniem całej oprawy spektaklu – dekoracji, kostiumów, gry świateł, a przede wszystkim profesjonalizmu aktorów odgrywających postaci z powieści H. Loftinga „Doktor Dollitle”. Śmieszne dialogi, wspaniała muzyka i śpiew – wszystko to sprawiło, że zachwycona publiczność długo nie przerywała swoich owacji i aplauzu. Dopełnieniem atrakcji było spotkanie z aktorami, którzy zgodzili się porozmawiać z nami i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Podczas powrotu do Wojakowej, uczniowie z zaciekawieniem wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami z całego dnia. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że wyjazd był bardzo wartościową lekcją i doświadczeniem. Z niecierpliwością czekamy na następny! Wyjazd sfinansowany ze środków Fundacji PZU.
Autor: Pytel Aleksandra