STOWARZYSZENIE 'WOJAKOWA'

Odkrywamy Niepołomice - wyjazd z "Fundacją PZU po lekcjach"

2018-05-09 08:05:32

Nadszedł długo oczekiwany dzień. Dzień, w którym po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym zorganizowanym i sfinansowanym ze środków „Fundacji PZU po lekcjach ” w ramach projektu edukacyjnego: „Jak przygoda to tylko z wiedzą, bo szkoła po lekcjach uczy, bawi, wychowuje i rozwija!”.

Tym razem 30 kwietnia wraz z najmłodszymi przedstawicielami społeczności szkolnej udaliśmy się do Niepołomic. Harmonogram obejmował trzy główne punkty: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, Zamek Królewski oraz Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa.

Bezpośrednio po przyjeździe do Niepołomic udaliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego, gdzie uczestniczyliśmy w prelekcji dotyczącej Układu Słonecznego, energii słonecznej i aktywności Słońca oraz Galaktyki. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała nam o obiegu planet wokół Słońca, wybuchach na Słońcu, ale chyba największym zaskoczeniem była dla nas ciekawostka, że Słońce posiada różne oblicza. Niczym tęcza może być czerwone, niebieskie, a nawet zielone. Podczas spotkania mieliśmy także okazję przekonać się jak wygląda i ile waży niewielki meteoryt oraz dokonać obserwacji przy użyciu teleskopu. Atrakcyjnym uzupełnieniem prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną był seans pt. „Zwierzaki na niebie". Pani przewodnik zaprosiła nas do Planetarium, gdzie siedząc w wygodnych fotelach podziwialiśmy zjawiska zachodzące na nocnym, rozgwieżdżonym niebie. Dodatkowo odpowiednio dobrana oprawa muzyczna sprawiła, że nastrój panujący podczas seansu był niepowtarzalny, niemalże mistyczny.

Po wyjściu z Planetarium udaliśmy się pieszo do kolejnego miejsca, jakim był gotycki Zamek Królewski z połowy XIV w. Zamek zwany „drugim Wawelem" wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Urokliwym dziedzińcem zamkowym, krętymi schodami, wzdłuż pięknych krużganków dotarliśmy do sali, w której przewodnik grupy przygotował dla nas prezentację dotyczącą heraldyki - nauki zajmującej się badaniem rozwoju herbów. W tej krótkiej, aczkolwiek niezwykle interesującej prezentacji dowiedzieliśmy się jakie są zasady średniowiecznych turniejów rycerskich oraz kim był i jaką funkcję pełnił herold. Poznaliśmy także podstawy tworzenia herbu, by następnie uczestniczyć w zajęciach warsztatowych opartych na projektowaniu i wykonaniu grupowego herbu.

Ostatnim punktem naszego harmonogramu było Muzeum Fonografii. Miejsce jakich mało. Dowiedzieliśmy się jaką ewolucję przeszła muzyka, jej zapis, a zwłaszcza odtwarzanie. Przemierzyliśmy sale ekspozycyjne podziwiając z zapartym tchem znane nam tylko z czarno-białych filmów urządzenia do odtwarzania dźwięku. A na koniec wisienka na trocie, czyli sala odsłuchowa, w której mieliśmy możliwość posłuchania muzyki z bogatej kolekcji płyt winylowych.

Tego dnia piękna i słoneczna pogoda umożliwiła nam w pełni zrealizować nasze zamierzone cele. To była udana, niezwykle interesująca, obfitująca w mnóstwo informacji lekcja w terenie, która dostarczyła naszym uczniom wielu pozytywnych wrażeń.
Autor: Pławecka Bożena